Fototapety Loft

Lotový styl je čím dál populárnější. Podívejte se, jak získat loftový interiér.

Čím se vyznačuje loftový styl? Loftové doplňky do domu a bytu.

Loftový styl je dost mladím směrem v interiérovém designu. Objevil se v 60. letech 20. století v New Yorku, kde mladí umělci začali bydlet v opuštěných budovách bývalých továren a adaptovat je na byty. Vyznačuje se prostornými interiéry, industriálními prvky a malým počtem doplňků.

Loft je to byt, který vznikl v budově, která dřív měla průmyslovou funkci – nejčastěji ve starém skladu nebo bývalé továrně. Vyznačuje se velkou rozlohou, otevřeným prostorem, velkými okny, vysokými stropy a drsnými interiéry. Název se občas používá i v případě bytů v nových budovách, které jsou zařízeny v loftovém stylu. Místnostem tohoto typu se říká soft loft.

Co je to loftový styl?

Loftový styl je to způsob zařízení interiéru, který připomíná byty mladých umělců v budovách bývalých továren a skladů. Vyznačují se otevřeným prostorem, minimalismem a drsným vybavením. Místností jsou světlé a plné světla, mají vysoké stropy a velká okna. Není zde zbytečný nábytek a dekorace. Převládají mírné barvy.

Loftový styl by měl být použitý ve všech místnostech domu nebo bytu. Je to důležité, protože zařízení musí být souvislé – často jeden pokoj se slučuje s druhým a mezi nimi není patrná hranice. Obvykle místo betonových zdi se používá skleněné zídky v kovových rámech.

Zdi a podlaha v loftových interiérech

Pokud jde o zdi a podlahu v loftových interiérech, nejlepší jsou hrubé materiály. Nejčastěji se používá cihlu a beton (nebo jejích imitace např. jako fototapety). Část lidí se rozhoduje pro dřevěné prvky. Je dobře pamatovat, že dřevo by mělo být sukovité, zbarvené a stylizované do starého. Zdi je nejlépe natřít bílou nebo šedou barvou (i tmavým odstínem).

Nábytek, který se hodí do loftového stylu

Nábytek by měl být originální, protože to hlavně on plní dekorační funkci. Nejsou ale vhodné fantazijní konstrukce – nábytek musí být jednoduchý a pohodlný. Je dobře, když majitel bytu samostatně zrenovuje starý nábytek nebo vyrobí nový dle vlastního návrhu (např. upravuje stará zařízení). K jejích konstrukci se používá dřevo, sklo a kov. Loftové interiéry by měly být prostorné. Z tohoto důvodu není v nich hodně nábytku. Počet skřínek, skříní a stolku musíte omezit k nezbytnému minimu.

Loftové doplňky do domu

Loftový styl se vyznačuje tím, že nemá v něm hodně doplňků. Interiéry jsou zařízeny v minimalistickém, skoro drsném stylu. Nenajdete zde barevné polštáře, koberce, závěsy, díky kterém by se interiér zdál útulnější. Chybí i předměty, které nejsou použitelný nebo nemají žádnou cenu pro majitele bytu v loftovém stylu.

Loftové vybavení nejčastěji vybírají individualisti. Proto doplňky, které můžete najít v interiérech, jsou to nejčastěji moderní grafiky a obrazy. Musíte ale pamatovat, že nemůže být jich příliš mnoho. K tomu najdeme designerské, historické nebo související s továrnou nástroje. Důležité jsou i sloupy, trámy, kovové trubky. Textil vhodný do loftového interiéru jsou to polštáře v mírných barvách (hlavně v šedé a černé barvě) prolomené sytými barvami (např. červenou a oranžovou) – ale všechno s mírou.

Osvětlení v loftových interiérech

Během dne loftové interiéry jsou osvětleny slunečním světlem, které září velkými okny. Z tohoto důvodu se osoby zde bydlící vzdávají závěsů, rolet a žaluzií. Nejen odbírají prostoru pocit prostornosti, ale i jsou zbytečným doplňkem, který není vhodný k minimalistickým principům loftového stylu.

Umělé osvětlení v loftových místnostech hraje důležitou roli. Nejen že umožňuje normální aktivitu po setmění, ale i přidavá vhodné klima. Důležité je to, aby všechny lampy a lustry byly umístěny na místech, kde budou i praktický použité.

Lampy v loftovém stylu by měly být vyrobeny z kovových konstrukcí nebo drátů. Často se můžete setkat s geometrickými stínítky, továrními reflektory nebo žárovky na visících vodičích. Každý nápad je dobrý. Nejdůležitější je, aby byly funkční a podobaly se osvětlení ze starých továren.

Loftový styl v malém bytě

Loftové místností se vyznačují tím, že jsou vysoké a prostorné. Není obtížné vytvořit interiér v tomto stylu v činžovním domu nebo nové budově – stačí vhodný návrh. Problém vzniká, když největším snem je loftový styl v paneláku.

Ukazuje se ale, že loftový styl v malém bytě je možný. Možností je opravdu hodně, proto řešení pro sebe najde i osoba, které nemá hodně peněz. Stačí zařídit vhodný nábytek a doplňky. Prvním krokem je zbavit se všech zbytečných skřínek, stolků, váz, rámečků, závěsů atd. Musíte je nahradit plakáty, lampami v industriálním stylu, ale i historickými nástroji (např. starým psacím strojem nebo ručním mandlem).

Lidé, kteří mají větší domácí rozpočet, mohou se rozhodnout nejen pro výměnu nábytku a doplňků, ale pro vetší renovaci. Aby zavést loftový styl, doporučuje se zbourat zeď mezi kuchyní a obývákem, díky čemu se byt zdá větší. Nutno je i vyměnit podlahy na drsnější a vymalovat zdi – na jedné z nich nutně musí být imitace cihly. V interiéru by měly převládat studené a mírné barvy.

... více