Nálepky

Nástěnné dekorace v obývacím pokoji mají velký vliv na celkový výsledek výzdoby. Podívejte se na naše inspirace, jak vyzdobit zeď v obýváku.

Nástěnné dekorace – nápady pro módní výzdobu

Nástěnné dekorace v obýváku mají obrovský vliv na to, jaký bude výsledek celé výzdoby. Velmi často to právě ony přidají interiéru charakter a podtrhují styl. Někdy stačí vhodné přizpůsobená barva, fototapeta, obrazy a nálepky, aby zcela proměnit místnost. Napovídáme, jak vyzdobit zeď v obýváku.

Nápadu pro dekoraci zdi v obýváku je hodně. Inspirace můžete čerpat z mnoha zdrojů. Dobrým řešením je pravidelně prohlížet webové stránky nebo časopisy zaměřené na interiéry. Můžete také využit pomoc profesionálního dekoratéra nebo interiérového návrháře. Odborník vám pomůže přizpůsobit nástěnné dekorace velikosti obýváku, a tak vyhnout se chybám, které by mohly opticky zmenšit a přitlačit místnost.

Tipy jak na dekorování zdí v obýváku

Nástěnné dekorace v obýváku musejí být v souladu se stylem interiéru. Ne u každého stylu můžete použit fototapety se zábavným vzorem. Musíte přemýšlet, zda zeď má jenom podtrhnout charakter interiéru nebo má být hlavním bodem výzdoby. Teprve pak můžete začít detailně plánovat dekorace. Nástěnní dekorace v obýváku musejí být přizpůsobené rozměru a dalším vlastnostem interiéru. Úplně jiné řešení můžete použit v malých, velkých, tmavých, světlých, vysokých a nízkých místnostech. Důležité je také rozmístění dveří, oken, krbu a viditelných nosných prvků.

K dekoraci zdí v obýváku je dobře vybírat materiály, které jsou trvanlivé a odolné vůči vnějším faktorům. Díky tomu můžete být jistí, že renovaci nebudete delší dobu potřebovat. Jde nejen o dražší materiály (např. dřevo a mramor). Nutné je zkontrolovat vlastností všech materiálů, jako jsou barvy, tapety a fototapety. Dobrým řešením je využit speciální nástěnné dekorace a vytvořit z nich vlastní kompozici. Díky tom naše dekorace bude jedinečná. Je to také způsob, jak ukázat v obýváku naše záliby a koníčky.

Dekorace pro velkou zeď v obýváku

Dekorování velké zdi v obýváku nemusí být náročné. Majitele prostorných místností mají obrovské možností. To právě jim jsou určené tmavší barvy, tapety a fototapety s velkými vzory. Je dobře pamatovat, aby nebyly umístěné na všech zdích – interiér se může kvůli tomu zdát pestrý a přitlačující i přes jeho rozměry.

K obýváku rádi vybíráme květinové nebo rostlinné motivy. Hodně lidí se rozhoduje i pro fototapety zobrazující jednu ze slavných budov nebo geometrický vzor. Dobře se zde hodí i dekorativní struktury: mramor, cihla, beton, kamen, imitace žuly, křemen, tekutý kov, rez.

Nejjednodušším způsobem, jak dekorovat velkou zeď obýváku je barva. V prostorných místnostech je místo k zábavě s barvy. Můžete se rozhodnout nejen pro tmavé barvy, ale i něco odvážnější a sytější barvy. Dobrým nápadem je stínování, teda tzv. ombre efekt a plynulý průchod různých odstínů. Stínovat můžete několika způsoby. Doporučuje se vybrat minimum 4 barvy.

Dekorace pro zeď v malém obýváku

Dekorace zdi v malém obýváku musí být důkladně přemýšlená. Existuje velké nebezpečí, že vyberete nevhodné materiály a vzory, čím získáte přílišný výsledek nebo opticky zmenšíte místnost. K malým interiérům se nehodí zejména velké vzory a tmavé barvy. K výzdobě zdi v malém obýváku můžete použit barvy, tapety, fototapety a nálepky i přírodní materiály nebo něco, co je napodobuje. Vlastně nejsou žádná omezení. Pamatuje jenom na to, že je nejlépe vsadit na světlé barvy a minimalistické vzory. Tmavou barvou můžete vymalovat jenom jednu zeď. Stejně je to u fototapet, cihel a dřeva.

Lidé, kteří chtějí něco zesvětlit místnost, měli by se rozhodnout pro fototapetu s motivem okna nebo pohledu na otevřený prostor. Zde vám pomohou grafiky zobrazující most, pláž, oceán, hory, les – výběr je opravdu obrovský. Čím dál populárnější se stávají fototapety 3D. Je to moderní dekorace zdi v obýváku, která umožňuje získat velkolepý výsledek. Abyste proměnili interiér a neutratili při to hodně peněz, vsaďte na samolepky. Snadno se je instaluje a nevyžadují dodatečné lepidlo nebo jiné materiály. Ve skutečnosti se hodí nejen do dětského pokoje. Jsou dostupné v různých rozměrech, dodatečně můžete na nich umístit skoro každou grafiku. Často jsou lepší nástěnnou dekorací v malém obýváku než fototapeta nebo obraz.

Jaké dekorace se hodí na zeď v obýváku?

Kromě výběru vhodných barev, tapet a fototapet můžete také přemýšlet o jiných nástěnných dekoracích. K nejpopulárnějším patří obrazy. Mohou být na plátně, v rámu nebo klipovém rámu. Jsou to diptychy, triptychy a tetraptychy. Dají mnohem zajímavější výsledek než tradiční obrazy.

Nástěnnými dekoracemi v obýváku mohou být i plakáty nebo soukromé fotografie. Dobrým nápadem je i umístění rodinných památek nebo památek z cest (např. masek). Velmi populární jsou i makramé, teda ručně pletené gobelíny. Díky něm se místnost stává něco útulnější.

Na zdi v obýváku můžete také zavěsit zrcadlo. Je to dekorace, kterou se potkává zejména ve stylu glamour. Nic ale nevadí, abyste ji zařídili i do jiné výzdoby. Zrcadla jsou dobré řešení do malých místností, protože opticky zvětšují prostor.

... více