Obrazy a plakáty

Styl boho se vyznačuje pohodlností a velkou svobodu ve spojování doplňků. Podívejte se, jak zařídit dům a byt ve stylu boho.

Jak zařídit byt ve stylu boho?

O stylu boho se říká, že je svobodný, pohodlný a přírodní. Vyznačuje se spojováním moderních forem se starými prvky. Je v něm vidět i patrnou inspiraci jinými kulturami – proto jsou orientální a etnické motivy na doplňkách. Napovídáme, jak zařídit byt ve stylu boho.

Styl boho je určený lidem, kteří se neradi drží přísných pravidel a forem při dekorování. Interiéry, které můžete jeho pomocí vytvořit, mají duši a převládá v nich výjimečná atmosféra. Důležité je i to, že je to styl pro všechny – hodně nábytku a doplňků můžete koupit na bleších trzích za opravdu nízkou cenu.

Čím se vyznačuje styl boho?

Začátky stylu boho bylo vidět už v 19. století, ale stál se velmi populární teprve v 70. letech minulého století. Šířil se mezi umělci, kteří žili a postupovali podle vlastních pravidel a proti populární kultuře. V jejich bytech bylo hodně předmětů, které měly zvláštní vzhled, obrazů, starého nábytku, vzorovaných látek a památek z cest do vzdálených zemí. Naopak chyběly plastové předměty, které zaplavaly trh a šlo je koupit skoro v každém obchodě. Styl boho jim umožňoval se lišit. Styl boho se vyznačuje svobodou, přírodností a originálností. Neexistují zde skoro žádná pravidla tykající se výzdoby. Lze spojovat různé formy a doplňky a modernost se starožitnostmi. Musíte to ale dělat dovedně a nepřehánět, protože výsledek může být groteskní. Charakteristické pro styl boho v bytě jsou:

  • teplé barvy,
  • syté barvy,
  • vzory a motivy inspirované lidovým uměním,
  • moderní dekorace spojené se starožitnostmi,
  • nábytek v starém stylu,
  • předměty z druhé ruky,
  • jednoduchost a umírnění,
  • přírodní materiály,
  • nedostatek nadsázky,
  • originální a neopakovatelné dekorace.

Zdi a podlaha ve stylu boho

V bytech ve stylu boho na podlaze jsou nejčastěji podlahové panely nebo přírodní dřevo. Oblíbené jsou světlé odstíny. Hodně lidí se rozhoduje také vymalovat desky bílou barvou. Je dobře pamatovat, že podlaha v interiérech ve stylu boho je jenom pozadí pro celou výzdobu. Něco víc si můžete dovolit v kuchyni nebo koupelně ve stylu boho. Tam se nejčastěji vybírá dlaždice. Většina lidí se rozhoduje pro světlé odstíny, které nejsou moc na očích. Je ale dobře vsadit na dlaždice s orientálním nebo etnickým vzorem, které – zejména v koupelně – budou dekorací samé o sobě. Více dekoračních možností dávají zdi v bytech ve stylu boho. Většina lidí se rozhoduje pro světlé nebo teplé barvy (medová, rezavá, oranžová, tlumeně zelená, hnědá). Je to perfektní podklad pro jiné nástěnné dekorace. Velmi populární jsou fototapety, tapety nebo nálepky s orientálním nebo etnickým motivem. Čím víc populárnější jsou grafiky, které představují rostliny. Místo fototapety jednu ze zdí můžete vymalovat sytou barvou. V interiérech ve stylu boho můžete najít fuchsiovou, oranžovou, červenou, žlutou a tyrkysovou barvu. Musíte ale dávat pozor, aby křiklavých barev nebylo příliš mnoho. Je dobře je ponechat pro doplňky.

Nábytek ve stylu boho je velmi důležitý prvek. Nejlepším výběrem je vybavení ze druhé ruky, které má svoji historii a duši. Proto za stolky, komodami, knihovnami, psacími stoly nebo kredenci je nejlépe zajít na bleší trh nebo do starožitnostnictví. Často za malé peníze můžete koupit zajímavý a výjimečný nábytek, který vyžaduje jenom malou renovaci. Nábytek ve stylu boho můžete koupit i v obchodech. Čím víc firem se rozhoduje tvořit stolky a komody, které vypadají jako staré. Proto je dobře prohlédnout si jejich katalogy, abyste našli originální vybavení. V interiérech ve stylu boho je dobře vsadit na dřevěný nábytek. Jeho tvar by měl být jednoduchý, ale lze ho jemné vyzdobit. Hodné lidí se rozhoduje pro postel, gauč nebo stolek vyrobené z palet. Takový nábytek můžete vyrobit sami nebo na zakázku.

Doplňky do domu ve stylu boho

Doplňky ve stylu boho jsou nejzajímavější částí výzdoby. Zde můžete si dovolit hodně. Je dobře spojovat předměty, které na první pohled se k sobě nehodí. Díky tomu interiér získá výjimečný charakter. Nic také nebrání spojit dekorace, které mají moderní design s památkami a tradičními výrobky. Památky a předměty, které mají nějaký význam, by měly být vystavené na komodách a prosklených zásuvkách. Hudebnici a umělci mohou postavit v obýváku jejich pracovní nástroje. Díky tomu se interiér stane víc osobní a bude odrazovat povahu majitele. Velkou roli v domech ve stylu boho hraje bytový textil. Na pohovkách, křeslech a posteli nemohou chybět deky, polštáře a přehozy v barevné vzory. Nejpopulárnější jsou etnické a orientální motivy. Na dřevěných podlahách můžete rozložit koberce – nejlépe ručně pletené. Celý bytový textil ve stylu boho musí být vyrobený z přírodních materiálů (len, bavlna). Zajímavé doplňky do domu ve stylu boho jsou i různé obrazy v rámech a plakáty. Mohou zobrazovat abstraktní vzory, ale i rostlinné a etnické motivy. Nemusíte je věšet na zdi. Můžete je položit na komodách i podlaze. Hodně lidí se rozhoduje také pro lapače snů a makráme. V interiérech ve stylu boho nemohou chybět rostliny ve květináčích. Nejčastěji jsou to ty, které mají velké listy.

... více