Obrazy a plakáty

Ložnice by měla být útulná a komfortní, a jestli bude při tom i módní, tím raději budeme v ní trávit čas. Podívejte se, jak zařídit a vymalovat ložnici.

Módní a komfortní ložnice – jak ji zařídit?

Ložnice je to místnost, která by měla být útulná a komfortní. Její zařízení musí vytvářet podmínky k odpočinku a zároveň se hodit k zařízení celého bytu. Důležité je všechno – barva zdi, podlaha, nábytek a doplňky. Podívejte se, jak vymalovat a zařídit ložnici.

Nápadů na zařízení ložnice je hodně. Inspirace je nejlépe čerpat z odborných časopisů, webových stránek nebo interiérových katalogů. Je dobře prohlížet nejen hotová zařízení, ale i samotné doplňky – na jejich základě můžete vytvořit vlastní, jedinečná kompozice, a tak interiéry získají výjimečný charakter. Dobrým nápadem je také využití pomoci interiérového návrháře. Zkušená osoba dokáže zvýraznit krásu každé místnosti – velké, malé, úzké, špatně osvětlené, se šikmými stěnami nebo nízké.

Jaký by měla být ložnice?

Neexistuje jeden jistý vzor, jak zařídit ložnici. Místnost by měla být zařízená v stylu, který se hodí k ostatním prostorům domu nebo bytu. Zároveň se doporučuje, by k ní přizpůsobit takové dekorační prvky, které vytvářejí podmínky k relaxaci a odpočinku. Příliš křiklavé a výrazné barvy a spousta dekoračních prvků mohou přitlačovat, dělat pocit chaosu, a proto narušovat zdravý spánek. Měli by o tom pamatovat lidé, kteří plánují zařídit malou nebo úzkou ložnici – bohužel ve velkých místnost také není těžké udělat chybu.

Jak vymalovat ložnici?

Základní věc je, jak vymalovat ložnici. Výběr vhodných odstínů barev a spojení jich s ostatními dekoračními prvky je velmi důležité bez ohledu na styl a druh zařízení. Je dobře si pamatovat, že samotné barvy mohou mnoho způsobit, např. opticky zvětšit prostor nebo jej udělat útulnějším. Barvy v ložnici závisí na individuálních preferencích. Hodně lidí se rozhoduje pro bílou barvu. Díky ní můžete zesvětlit a opticky zvětšit místnost. Je to také skvělý základ k různým doplňkům. Čím dál populárnější se stává zelená barva. Tato barva souvisí s odpočinkem a relaxací. Módní jsou také béžové a šedé barvy a odstíny modré barvy. Nedoporučuje se, aby všechny zdi ložnice byly vymalované sytými barvami.

Musíte si pamatovat, že ne všechny zdi ložnice musejí být ve stejné barvě. Často se dává barvu jenom na jednu zeď (např. na tu, při které stojí postel). Může to být sytá barva (např. červená, lahvově zelená, tmavomodrá) nebo jen 1 až 2 tóny tmavší než základní. Dobrým řešením je umístění na zdi tapety nebo fototapety s originálním vzorem – ten jeden dekorační prvek může zcela proměnit interiér. Nepotřebujete k tomu speciální dovedností a velké finanční prostředky.

Jakou barvu použit k vymalování ložnice?

Důležité je nejen, jak vymalovat ložnice, ale také jaký druh barvy k tomu použit. Důležité je, aby byla trvanlivá, odolná vůči čistění na vlhko i dalo se ji snadno očistit. Díky tomu nebudete museli ložnici často renovovat. Vhodná je latexová, keramická nebo emulzní barva. Před nákup ověřte, zda je produkt hypoalergenní a nepřispívá k usazování prachu. Před nákupem barvy do ložnice můžete požádat v obchodě o vzorky několika vámi vybraných barev. Díky tomu můžete vymalovat kousek zdi (nebo přilepit vymalované ní listy papíru) a zkontrolovat, jak daný odstín vypadá v místnosti během různých denních dob. Velmi často se liší od toho, který vidíte v obchodě.

Jak zařídit ložnici?

Ložnici je dobře zařídit podle stylu, který je v ostatních domácích místnostech. Sladěná aranžmá jsou nejen estetičtější, ale i mají vliv na komfort lidí, kteří zde bydlí. Nejdůležitější vybavení (kromě barev zdi) jsou to nábytek, osvětlení a dekorace.

Lidé, kteří pečlivě plánují zařízení ložnice, musejí pamatovat, že nemůže být zde příliš hodně nábytku. Stačí jen:

 • pohodlná postel (nemusí být moc velká),
 • noční skřínka (nebo něco, co ji může napodobovat: stolek, bedna),
 • velká skříň.

Lidé, kteří mají v ložnici hodně volného prostoru, mohou přemýšlet i o: lenošce, komodě, knihovně, podnožce nebo toaletním stolku. Pokud jde o osvětlení, nemohou to být jenom noční lampičky. Je dobře mít dodatečný lustr uprostřed pokoje a dodatečné lampy nebo nástěnná světlá v nejdůležitějších částech místnosti (např. u toaletního stolku nebo komody).

Jak vydělit ložnici v garsoniéře?

Existuje několik způsobů, jak vydělit ložnici v garsoniéře nebo obýváku. Můžete to udělat pomocí přepážky, posuvných dveří (jestli v místnosti je výklenek), paravánu, speciální žaluzie, skleněné stěny nebo nábytku. Všechno závisí na domácím rozpočtu, převládajícím stylu a velikosti pokoje. Lidé, kteří chtějí vydělit ložnici v garsoniéře, měli by připravit místo k spánku v nejtmavším koutě pokoje. Doporučuje se vybrat tuto část, která je vzdálená od dveří. Nepotřebujete k tomu hodně místa – stačí jenom tolik, kolik je šířka postele.

Doplňky do ložnice

Doplňky do ložnice, které se zde budou nejvíc hodit jsou to:

 • žaluzie nebo rolety,
 • závěsy,
 • hebký koberec,
 • různé druhy dekoračních polštářů,
 • deka a přehoz na postel,
 • rámované obrazy nebo plakáty,
 • fototapeta,
 • nálepky na zeď nebo nábytek,
 • lampy,
 • živé rostliny,
 • sochy a figurky,
 • památky z cest nebo důležitých životních událostí.

Musíte si pamatovat, že doplňky do ložnice závisí na tom, v jakém stylu je zařízený interiér. Nemůže být jich příliš hodně. Některé předměty (památky, figurky) je lépe dát do obýváku, kde mohou být cennější ozdobou.

... více