Obrazy a plakáty

Nevíte, jak vymalovat a zařídit obývací pokoj? Podívejte se na praktické tipy k zařizování interiéru.

Jak zařídit obývací pokoj? Praktické tipy

Obývací pokoj je místnost, ve které trávíme nejvíc času. To zde přijímáme návštěvy. Proto by měl být útulný a funkční, a zároveň moderní a elegantní. Podívejte se na praktické tipy, jak zařídit obývací pokoj.

Ve většině domů obývací pokoj plní mnoha důležitých účelů. Je to místo, kde spolubydlící odpočívají, setkávají se, tráví spolu čas, přijímají návštěvy, pořádají rodinné oslavy, a občas i zde spí a snědí. V obývacím pokoji se každý musí cítit dobře a svobodně. Dekorace nás nemohou přitlačovat a dělat pocit chaosu. Měly by ale něco víc vyprávět o majitelích bytu. Tipy pro zařízení bytu je dobře čerpat z různých zdrojů.

Jak vymalovat obývací pokoj?

Na začátku je třeba přemýšlet, jak vymalovat obývák. Možností je hodně. Musíte si pamatovat, že vzhled zdi se musí hodit k výzdobě. Jiné barvy jsou charakteristické pro skandinávský, minimalistický, glamour nebo industriální styl. Kromě toho všechny použité odstíny barev se musí k sobě hodit. Univerzální barvou do obývacího pokoje je bílá barva. Snadno ji můžeme komponovat s jinými barvami a nástěnnými dekoracemi. Díky ní se místnost zdá světlejší a prostornější, než opravdu je.

Aby místnost byla útulnější, místo bílé barvy je lépe vybrat béžovou. Můžete ji prolomit, když vymalujete zdi barvou v každé barvě o teplým odstínu. Čím dál populárnější se stávají šedé barvy spojené s živými barvami. Než se rozhodnete, jak vymalovat obývací pokoj, je dobře vzít domů vzorky barev v několika odstínech. Můžete ji dát na kousek zdi a podívat se, jak tento odstín vypadá v slunečním nebo v umělém světle. Je to velmi důležité, protože některé barvy v obchodě vypadají úplně jinak.

Jak zařídit obývací pokoj?

Jakmile vyberete barvy zdi, musíte přemýšlet, jak zařídit obývací pokoj. Určitě nemůže zde chybět pohodlný gauč, rohová pohovka nebo sedačka. Dobrým nápadem je přizpůsobit k ní křeslo nebo lenošku – dává to různé možností odpočinku.

Jak zařídit obývací pokoj s ložnicí?

Obývací pokoj může být spojený s ložnicí. Nejčastěji se tak stává v případě garsoniér. Toto rozložení interiéru se setkává také v bytech typu studio nebo loft. Existuje několik možností, jak zařídit obývák s ložnicí.

Přede vším je dobře oddělit ložnicovou část od obývacího pokoje. Můžete to udělat několika způsoby. Nejpopulárnější jsou to: paraván, přepážka, skleněná zeď, knihovna, skříň, speciální rolety, posuvné dveře. Výběr vhodného způsobu závisí na: velikosti místnosti, rozložení pokoje, výzdobě, rozpočtu.

Doporučuje se, aby výzdoba ložnicové části byla sladěná s částí určenou obývacímu pokoji. Díky tomu bude místnost vypadat estetický. Musíte také pamatovat, abyste v ložnici nevymalovali zdi v křiklavé barvy ani neumisťovali příliš mnoho dekorací (oblíbené figurky, památky atd. je lépe dát do obýváku).

Jak zařídit obývací pokoj s kuchyní?

Často obývací pokoj je spojený s kuchyní. Spojení těchto dvou místností je dobrým způsobem, aby získat něco víc prostoru. Takové řešení můžeme najít nejen v rodinných domech, ale i v bytech v paneláku. Proto je dobře vědět, jak zařídit obývací pokoj s kuchyní. Kuchyň a obývací pokoj by měly být zařízený ve stejném stylu. Musíme subtilně oddělit oba interiéry. Můžeme to udělat pomocí kuchyňského ostrůvku, stolu v jídelní části, přechodu dlaždic v dřevěnou podlahu nebo použím jiné barvy na zdech – jejich odstíny musí ale tvořit soudržný celek. Všechno závisí na rozměru místnosti a její rozložení.

Jaké dekorace jsou vhodné do obývacího pokoje?

Do obývacího pokoje jsou vhodné skoro všechny druhy dekorací. Omezení při jejich výběru vyplývají jenom z charakteristických rysů stylu, který převládá v daném designu. Stává se, že prvky, které na první pohled se nehodí, perfektně doplňují interiér. Proto je dobře zkusit nová spojení, čerpat inspirace z různých zdrojů, dokonce i využit pomoc profesionálního interiérového návrháře. Odborníci mají spousta chytrých tipů, jak zařídit obývací pokoj. Dekorace, které zcela mohou změnit vzhled interiéru, jsou to tapety a fototapety. Stačí vhodný motiv, abyste optický zvětšili místnost, udělali ji útulnější nebo vytvořili neobvyklou dekoraci. A všechno rychlé a nenákladně.

V obývacím pokoji nemůže chybět bytový textil. Ke každému stylu se hodí dekorační polštáře a deky. Jiné dekorační prvky, které mohu být v obýváku, jsou to:

  • živé rostliny v dekoračních květináčích,
  • obrazy na plátně nebo v rámech,
  • plakáty,
  • figurky a sochy,
  • vázy,
  • hodinky,
  • lampy.

Zajímavým dekoračním prvkem jsou rodinné památky nebo památky z cest. Tato dekorace je zejména vyžadována v interiérech zařízených v koloniálním nebo orientálním stylu. Díky použití takovýchto předmětů místnost získává duši. Lidé, kteří plánují zařídit malý obývák, měli by se vzdát velkému počtu dekoračních prvků.

... více