Obrazy a plakáty

Industriální styl se vyznačuje minimalismem a promýšlenými doplňky. Podívejte se, jak zařídit industriální interiéry.

Industriální styl – čím se vyznačuje industriální interiér?

Pro hodně lidí industriální styl souvisí s hrubými a neútulnými interiéry. Je dobře vědět, že se za nim skrývají elegance, prostornost, dobře promýšlený design a péče o životní prostředí.

Industriální styl vznikl v 50. letech 20. století ve Spojených státech. Tehdy opuštěné továrny začali využívat běžní lidé a adaptovat je na byty. Zejména módní se stal 20 let později. Všechno díky newyorským umělcům (mj. Andymu Warholovi), kteří v tohoto typu místnostech bydleli, tvořili a připravovali exhibice svých děl. Industriálním interiérům se také říká lofty.

Čím se vyznačuje industriální styl?

Industriální interiéry vznikají hlavně v budovách, kde kdysi byly továrny, výrobní a skladovací haly. Čím dál častěji developeři přizpůsobují také nove budovy k tomu, aby byty v nich dostupné imitovaly lofty. Je dobře pamatovat na to, že industriální styl můžete použit také v rodinným domu nebo paneláku. Stačí vhodné tapety, podlahy, dekorace, nábytek a pak je dobře rozmístit.

Interiéry v industriálním stylu jsou velké, prostorné, světlé, otevřené. Často zde chybí zdi. Charakteristická jsou i velká okna, na kterých nejsou žádné rolety, žaluzie, závěsy a záclony. Pokud jde o doplňky, je jich málo, jsou dobře promýšlené a vyznačují se originálním designem. To právě minimalismus je jedním z rysů industriální výzdoby.

K charakteristickým rysům industriálního stylu patří také:

  • mírné barvy,
  • používání hrubých materiálů,
  • vyhýbání se příliš velkému množství nábytku a doplňků,
  • využívání starých přístrojů a nábytku,
  • vyhýbání se závěsům a roletám v oknech,
  • vhodné osvětlení místností,
  • zajištění pocitu prostornosti v místnostech.

Industriální interiérové doplňky

Industriální interiéry se vyznačují tím, že mají málo doplňků. Ty, které už v nich najdeme, nejsou tam náhodně. Každá dekorace musí být dobře přemýšlená, protože často přitahuje celou pozornost. Dodatečně zbytečné předměty mohou být důvodem, proč místnost ztratí svůj hrubý a elegantní styl, a také proč se opticky zmenší prostor.

Industriální interiérové doplňky jsou předměty, které mají duši a zajímavý příběh. Je dobře umístit v obýváku, předsíni nebo domácí kanceláři starý psací stroj, ruční mandl, gramofon, kolo, žebřík, nářadí, která se používala v továrně nebo část motoru. Tyto předměty podtrhnou styl a někdejší určení budovy.

Jako industriální interiérové doplňky se považuje také různé trámy, které podporují strop, podpěry, sloupy, kovové schody, trubky a vodiče. Místo je skrývat, můžete je exponovat. Díky tomu nenákladně můžete získat cenné dekorační prvky.

Nemůžete zapomenout i na osvětlení. Lampy v industriálním stylu jsou nejčastěji vyrobeny z kovu nebo hliníku, kvůli čemu se zdá, že jsou těžké a masivní. Mohu to být reflektory, obrovské žárovky, které visí na ledabyle zavěšených vodičích nebo lustr z drátů. Nejlépe je si představit osvětlení, které mohlo být použité ve výrobních halách v továrně a vybrat si něco podobného do svého bytu.

V industriálních interiérech nemohou chybět plakáty a obrazy. Obvykle zobrazují moderní grafiky, architektonické a mechanické prvky, mapy měst, ozubená kola, komíny továren atd. Tyto dekorace nemusejí viset na zdech. Rám s obrazem můžete postavit na podlaze, komodě nebo opřít o sedačku.

Industriální styl není útulný. Proto mezi dekoracemi nenajděte hodně textilu. Odstupuje se od záclon, závěsů, vzorovaných koberců a přikrývek. Polštáře na pohovce a židlích jsou v mírných barvách – občas se je prolomuje jedním nebo dvěma povlaky v syté barvě nebo s geometrickým vzorem.

Koupelna v industriálním stylu

Koupelna v industriálním stylu by měla být v šedých odstínech. Na zdech a podlaze je dobře použit keramické dlaždice nebo materiál, který napodobuje beton. Vhodné jsou i materiály připomínající dřevo. Nezbytně musíte zavěsit na zdech velká zrcadla, která jsou velmi dobře osvětlena. Umyvadlo, vana a ostatní sanitární technika by měly mít hranatý tvar.

Kuchyně v industriálním stylu

Industriální styl můžete dost snadno zavést do kuchyně. Často nemusíte vybírat speciální nábytek – vhodný bude jak ten dřevěný, tak i velmi lesklý. Nejdůležitější je vhodné zařízení a doplňky. Dobře je vsadit na cihlu na zdech. Naopak na podlaze dobře vypadají dlaždice, které napodobují beton. K tomu stačí umístit nad pracovní deskou kovové lampy visící se stropu a zbytečné nářadí uložit ve skřínkách nebo naopak – vystavit na dřevěných policích. Zařízení kuchyně v industriálním stylu je o tolik snadnější, že výrobci domácích spotřebičů čím dál častěji kladou důraz na zajímavý design výrobků.

Jak zařídit obývák v industriálním styl?

V obýváku v industriálním stylu nemělo by být příliš mnoho nábytku. V ústřední části je dobře umístit pohodlnou a velkou pohovku se šedým, grafitový nebo béžovým čalounem. Rádi vybíráme i kožené čalouny (nebo napodobující kůži). Bílé nebo oranžové cihle na zdech můžete spojit se šedou nebo černou barvou. Velké lampy by měly nejen viset se stropu, ale i být vedle pohovky, křesla a knihovny. V obýváku vsaďte na nevšední dekorace, např. jízdní kolo.

... více
-50%