Fototapety Barvy

Barvy zdi v interiérech mají velký vliv na konečný výsledek výzdoby. Podívejte se, jak vymalovat pokoj.

Jak přizpůsobit barvy zdi interiéru? Praktické tipy

Rozhodnutí, jakou barvu zdi si vybrat, je velmi důležité. Stačí koupit barvu světlejší nebo tmavší o jeden tón a celá výzdoba se pokazí. Dodatečně barva musí se hodí nábytku, plánovaným doplňkům a vybranému stylu. Napovídáme, jak vymalovat pokoj a spojit dvě barvy.

Jedním z nejpopulárnějších způsobu úpravy interiéru je vymalovat zdi. Je to dost snadný a levný způsob, který dává hodně možností. Výrobci barev nabízí výrobky, které jsou velmi trvanlivé, odolné vůči opotřebování a pošpinění. Navíc dostupných je spousta barev, které lze mixovat a spojovat. Musíte ale pamatovat, že ne všechny barvy zdi se budou hodit do daného interiéru. Proto před nákupem je dobře znát základní pravidla výběru barev.

Jakou barvou vymalovat pokoj?

Neexistuje člověk, který před renovaci nestrávil dlouhé hodiny přemýšlením nad tím, jakou barvou vymalovat pokoj. Výběr barev je obrovský, a jedná chyba může zkazit celou výzdobu. Existuje možnost zeď přemalovat, ale souvisí to s dodatečnou prací a většími náklady. Barva zdi v dané místnosti by měla záviset na několika faktorech. Hlavě na stylu, ve kterém bude zařízená. Style jako je chalet a rustikální se spojují s tmavými odstíny, naopak ve skandinávském, minimalistickém či moderním stylu převládají světlé barvy. Další faktor, který se bere v úvahu při výběru barvy zdi, je to dodatečné vybavení. Lidé, kteří se rozhodnou pro cihlu, dřevo, mramor, tapety nebo fototapety musejí vybrat jim přizpůsobený odstín. V opačném případě dekorace nebudou se sebou sladěné, zkazí celou výzdobu, přitlačí místnost nebo ji opticky zmenší. Barvu zdi musíte přizpůsobit i vlastním preferencím. Lidé, kteří nemají rádi modrou barvu, by neměli ji používat při výzdobě příliš moc. Na druhé straně je dobře si pamatovat, že ne vždycky oblíbená barva se bude hodit k danému interiéru.

Jak přizpůsobit barvu zdi nábytku?

Důležitou věci je i to, jak přizpůsobit barvu zdi nábytku. Díky přizpůsobeným odstínům budeme mohli vytvořit harmonickou výzdobu, podtrhnout styl a cítit se v místnosti komfortně. Nejvíc možností dává bílý nábytek, ale i k tmavým komodám a skříním lze vybrat vhodnou barvu. K bílému nábytku se hodí skoro každá barva zdi. Je dobře jej spojit se šedou, béžovou, pastelovou barvou, ale i se sytými barvami. Odvážný krok je spojit jej s černou barvou – navíc je to čím dál populárnější trend. Barva zdi u tmavého nábytku by měla být kontrastní. Díky tomu podtrhněte tvar komod. Béžová, bílá, světle hnědá, pastelová a šedá barva vám pomůže se vyhnout výsledku, který by místnost přitlačoval. Lidé, kteří mají rádi tmavší barvy, mohou nimi vymalovat zdi, u kterých nestojí nábytek.

Jak spojit na zdi dvě barvy?

Spojení dvou barev je už mnoha let módní způsob zařizování interiérů. Velmi důležité je vědět, jak dvě barvy na zdi spojit. Existuje několik způsobu pro takovou výzdobu. Jsou velmi oblíbené, protože umožňují něco oživit místnost a rozdělit ji do důležitých zón. Jeden ze způsobů je vymalovat zeď dvěma odstíny stejné barvy. Máme tak jistotu, že takové spojení bude fungovat, a zároveň nebude příliš extravagantní. Nemusíte se vždycky omezovat na dvě barvy. Můžete si vybrat 3, nebo i dokonce 4. Často se setkává jiný způsob – spojení na zdi dvou velmi podobných barev. Může to být barva červená a oranžová, modrá a fialová, hnědá a oranžová, tmavozelená a hnědá. V tomto případě třeba pamatovat o tom, že měly by ony být ve stejném odstínů – nelze spojovat studenou barvu s teplou. Další způsob je sloučení kontrastních barev. Nejpopulárnější je spojení bílé a černé barvy. Nic vám ale nebrání, abyste vybrali sytější barvy. Musíte mít dobrý cit, proto nejlépe využit pomoci zkušeného interiérového dekoratéra.

Nápady pro vymalování zdi

Je několik způsobu pro vymalování zdi. Inspirace můžete čerpat z oborových katalogů, filmů, seriálů a webových stránek věnovaných zařizování interiérů. Čím dál víc lidí odstupuje od vymalování celé zdi jednou barvou. Místo toho tvoří zajímavé vzory nebo spojuje je z jinými materiály: cihlou, mramorem, dřevem, fototapetou, tapetou nebo nálepkami. Jedním ze způsobu je rozdělení zdi šikmo na půl. Tehdy jedná část (obvykle horní) je ve světlé barvě, a druhá – v tmavě. Populární je i vymalovat pruhy – tento způsob vybírají lidé, kteří spojují svoji oblíbenou barvu s bílou barvou. Velmi populární je i ombre. Je to vertikální průchod barev od světlé do tmavé (nebo naopak). Obvykle se spojuje 4 různé odstíny stejné barvy. Výsledek, který získáte, je velmi zajímavý. Je dobře pamatovat, aby tento způsob použit jenom na jedné zdi v místnosti. Lidí, kteří vyberou pastelové barvy zdi, mohou si vybrat 4 různé barvy, nebo i dokonce 5, a vytvořit z nich geometrický vzor. Takové řešení bude perfektně fungovat ve velkých místnostech. Musíte si ale dávat pozor, abyste nepřehnali, protože tímto způsobem můžete vymalovat jenom jednu zeď v místnosti.

Když malujete zeď v místnosti, musíte se vyhýbat:

Barvy zdi – čemu se vyhýbat?

  • příliš tmavým barvám,
  • barvám nebo odstínům, které se k sobě nehodí,
  • použití příliš mnoha barev v jedné místnosti,
  • použití vzorů na příliš mnoha zdích v místnosti,
  • nepřizpůsobení barev zdi k fototapetě nebo jinému dekoračnímu prvku.
  • V obchodech s barvami můžete požádat o vzorky. Existují i počítačové programy zdarma, ve kterých můžete vyzkoušet spojení vybraných barev.

    ... více