Fototapety Koloniální

Koloniální styl v interiérech je to způsob na originální výzdobu. Podívejte se, jaký nábytek a jaké doplňky vám pomohou jej vytvořit.

Koloniální styl v interiérech – jak zařídit byt?

Koloniální styl v interiérech se doporučuje zejména milovníkům cestování, ale i milovníkům klasiky a tradici. Spojuje eleganci s exotikou díky přírodním materiálům, masivním tvarům a originálním doplňkům. Podívejte se, jak zařídit byt v koloniálním stylu.

Koloniální styl vznikl v 19. století díky Britům, kteří byli delegovaní do zámořských kolonií, které patřily jejich zemi. Jde o Indii, Laos, Thajsko, Indonésii a Barmu. Aby udržet komfort, ke kterému byli zvykli, brali se sebou celé domácí vybavení. V průběhu času ale zjistili, že je praktičtější pověřit výrobu nábytku a doplňků místním řemeslníkům. Proto začaly vznikat aranžmá spojující anglickou klasiku s místní kulturou. Používalo se lokální materiály (proutí, dřevo, len) a tradiční vzory. S časem koloniální styl už nebyl identifikovaný jenom s Indií – objevily se i odkazy na africké a asijské státy.

Čím se vyznačuje koloniální styl v interiérech?

Koloniální styl v interiérech spojuje evropskou kulturu s kulturou Indie a afrických a asijských států. Vyznačuje se on:

 • použitím přírodních materiálů (přede vším dřevo, len, kožešina),
 • pevným a těžkým nábytkem,
 • prostornými a útulnými interiéry,
 • doplňky charakteristickými pro exotické kultury,
 • využitím kmenových vzorů,
 • použitím tmavých, ale teplých barev.

Perfektně se hodí i nábytek a doplňky z druhé ruky. Často je můžete koupit ve velmi dobrém stavu, protože jsou vyrobeny z kvalitních materiálů. Nic nedokáže nechat atmosféru v interiérech v koloniálním stylu jako doplňky „s duší“.

Zdi a podlaha v koloniálním stylum

Zdi v interiérech zařízených v koloniálním stylu jsou v teplých barvách. Jsou to nejčastěji odstíny hnědé, béžové a indického růži, ale i bordó, zelné a žluté, které navazují na barvy půdy. Zdi jsou nejčastěji vymalované barvou. Někteří se rozhodují pro využití stěnových panelů nebo jiných dřevěných prvků. Dobrým nápadem jsou také tapety nebo fototapety v orientálním stylu. V koloniálních interiérech na podlaze nejčastěji najděme dřevěné desky – nejlépe z tmavého a exotického dřeva. Alternativním a levnějším řešením je dubový parket nebo laminátová podlaha. V kuchyni a koupelně je dobře dát velké kachle. Dlaždice v koloniálním stylu mohou mít geometrické vzory nebo napodobovat dřevo.

Nábytek v koloniálním stylu

Nábytek v koloniálním stylu má obrovský vliv na celkový výsledek aranžmá. Lze říct, že je on jedním z charakteristických dekoračních prvků. Měl by být vyroben z dřeva, nejlépe exotického (palisandr, mahagon, wengé, kaučukové dřevo). Pokud jde o tvar, musí se podobat viktoriánskému stylu. Koloniální nábytek je masivní, těžký a řádně zpracovaný. Do interiéru v koloniálním stylu se nejčastěji vybírá:

 • masivní psací stůl,
 • vysoké a široké knihovny,
 • stůl s širokou pracovní deskou a pevnými nohami,
 • zámišovou nebo kožešinovou pohovku,
 • prostornou skříň,
 • velkou postel,
 • komodu z těžkými zásuvkami,
 • židle se zdobenými opěradly,
 • obývací stěny,
 • dřevěné kuchyňské pracovní desky,
 • závěsné kuchyňské skřínky se skleněnými dvířky.

Nábytek v koloniálním stylu je často bohatě zdobený. Jsou to ažurové ozdoby, ale i mnoho zásuvek s hezkými úchyty. Často místo dvířek ve skřínkách jsou ratanové zásuvky. Musíte pamatovat, že koloniální nábytek může něco přitlačovat místnost, proto nutně musíte mu přizpůsobit vhodné doplňky.

Doplňky v koloniálním stylu

Doplňky v koloniálním stylu jsou to přede vším koberce, přehozy, polštáře, ale i různé plakáty a sochy. Vhodné jsou figurky lokálních bůžků, kmenové masky, bohatě zdobená pouzdra, porcelán a figurky slonů. V koloniálních interiérech často můžeme najít glóbus, repliku zbraně, dalekohled, klobouky, skříně, proutěné koše, vázy. Hodně cenných dekorací můžete koupit na bleších trzích. Lidé, kteří cestují, by měli vyzdobit místnost památkami ze svých cest. Pokud jde o textil, v interiérech v koloniálním stylu převládají přírodní materiály. Zejména populární je len. Na polštářích, kobercích a závěsech by se měly nacházet vzory charakteristické pro africké kmeny nebo asijskou kulturu, ale i zvířecí motivy (skvrny, pruhy). Místnost můžete vyzdobit pletenými květináči nebo makramé. Na zdích je dobře zavěsit plakáty, které zobrazují skice nebo kresby. Hodně lidí se rozhoduje pro staré mapy. Velmi dobrým nápadem jsou velkoplošné výtisky fotografií, které udělali samostatně na cestách.

V interiéru zařízeným v koloniálním stylu nemohou chybět hrnkové rostliny. Zejména se doporučuje ty, které mohou dosáhnout velkých rozměrů: monstera, fíkovník lyrovitý, dračinec, filodendron, kalatea. Je dobře si pamatovat, že měly by být živé – umělé rostliny nevyžadují moc péče, ale nevypadají dobře. Interiéry v koloniálním stylu doplňují osvětlení. Dobře se zde hodí různé stojací nebo visící lampy s látkovými stínidly v teplých barvách. Můžete také se rozhodnout pro nástěnné lampy nebo lustry. Zajímavým návrhem jsou exotické lampióny ustavené na různých místech.

Moderní koloniální styl

Čím dál častěji se setkáváme s názvem „moderní koloniální styl“. Tento sloh spojuje kmenové vzory s moderním designem. Je to tradice v trochu sofistikovanější verzi. Byty a domy zařízené tímto způsobem mají často chytrá řešení, která usnadňují každodenní život. Interiéry jsou elegantní, a při tom připomínají britské kolonie z 19. století. Nechybí zde kožešinová čalounění, dřevěný nábytek, památky z cest spojené s moderními doplňky.

... více