Obrazy a plakáty

Skandinávský styl je jedním z nejraději vybíraných k interiérovému designu. Podívejte se, jaké jsou jeho charakteristické rysy.

Čím se vyznačuje skandinávský styl? Jak zařídit interiér ve skandinávském stylu?

Skandinávské interiéry jsou útulné, přijatelné, prostorné a plné světla. Předměty, které v nich najdeme, jsou lehké, jednoduché a praktické – všechno, aby zvětšit pohodlí členů domácnosti. Převládají zde světlé barvy spojené s kontrastními vzory. Podívejte se, čím ještě se charakterizuje skandinávský styl.

Skandinávský styl to není nová móda. Jeho počátek musíme hledat už před víc než 100 lety v dílech švédského malíře Carla Larssona. Zobrazoval světlé interiéry, plné pastelových barev, světla, klidu a harmonie, které nadchly lidi na celém světě. Inspirovaly také pozdější designéry k návrhům originálního, kvalitního, pohodlného a funkčního nábytku, který si zároveň mohli dovolit všichni, díky přístupné ceně a prostým materiálům. Skandinávský styl se stal jedním ze způsobu zařizování interiérů, ale také ovlivnil celý interiérový design.

Charakteristika skandinávského stylu

Skandinávský styl se vyznačuje jednoduchostí a funkčností. Každý detail je v něm důkladně promýšlený, proto není zde místo na zbytečný nábytek a doplňky. Z tohoto důvodu pro hodně lidi je hrubý a minimalistický. Ale ve skutečnosti místností jsou díky němu útulné, komfortní, estetické a praktické.

Skandinávský styl jsou to:

 • světlé barvy (bílá, šedá, ecru),
 • praktické a estetické aranžmá,
 • minimalistické vybavení,
 • optické zvětšení místnosti,
 • přírodní kvalitní materiály,
 • doplňky v moderním nebo vintage stylu,
 • vhodně přizpůsobené osvětlení,
 • žádné nebo málo závěsů a rolet,
 • zajímavé vzory na doplňcích,
 • nábytek v jednoduchém tvaru a zajímavým designu.

Ve skandinávském stylu můžeme rozlišovat 3 varianty:

 • finská varianta – vyznačuje se jednoduchostí a elegancí, barvy se v ní spojuje na základě kontrastu a slučuje je s geometrickými vzory,
 • dánská varianta – vyznačuje se lehkostí a subtilností, bílou barvu se spojuje s pastelovými barvami, místností jsou zařízené pomocí starého, dřevěného nábytku,
 • švédská varianta – převládají bílá barva, dřevo a moderní doplňky.

Skandinávský styl se pořád vyvíjí, proto hodně interiérových návrhářů rozlišuje i další varianty: hygge, lagom a scandi chic. První se vyznačuje výjimečně útulnými interiéry. Druhá se vyznačuje maximálním minimalismem. Scandi chic je smyslnější a ženštější variantou. Nejčastěji ale skandinávské interiéry zahrnují různé formy, díky čemu každý design bude výjimečný.

Zdi a podlahy ve skandinávských interiérech

Ve skandinávských interiérech převládají světlé barvy. Zdi mají nejčastěji bílou barvu, ale občas můžeme setkat i pastelové odstíny (např. světlemodrý nebo vřesový). Část lidi se rozhoduje zabarvit jednu zeď tmavou barvou (černou, grafitovou, tmavomodrou), a také obložit ji imitací cihel nebo dřeva. Rádo se vybírá i fototapety s motivem zimního lesa nebo geometrickými vzory. Na podlahu se klade světlou laminátovou podlahu nebo dlaždice. Ale nejlepším doplněním skandinávského stylu je dřevo – zejména natřené na bílo. Povinné jsou i vzorované koberce v pastelových barvách nebo černobílém provedení.

Skandinávský nábytek

Skandinávský nábytek má jednoduchou formu, ale přitom má i originální design. Obvykle není příliš moc zdobený a působí lehce. Nejčastěji je vyroben ze dřeva a má bílou barvu. Často se vybírá skřínky, komody nebo křesla z 70. nebo 80. let, které se vlastnoručně renovuje nebo upravuje.

Skandinávský nábytek by měl být praktický. Často má různá řešení, která umožňují uložit v něm nezbytné, ale málo estetické předměty. V žádné místností není moc nábytku. Musíte pamatovat, že interiéry mají působit jako velké a prostorné, proto každý zbytečný stolek nebo skřínka je v rozporu s tímto zařízením.

Doplňky ve skandinávském stylu

Skandinávský styl je nutno podtrhnout vhodnými doplňky. Bez ohledu na to, zda je to ložnice, pokoj, obývák, kuchyně nebo koupelna. Díky nim místnost získá výjimečné klima a příjemnou, domácí atmosféru.

Doplňky ve skandinávském stylu je to přede vším textil, plakáty, ale i samolepky na nábytek. Převládají v nich geometrické vzory, ale čím dál raději se vybírá i rostlinné motivy nebo ty, které jsou převzaté z lidového umění. Můžete je uvidět na polštářích, dekách a závěsech (je to ale vybavení, které ve skandinávských interiérech najdeme jen zřídka).

Plakáty nejčastěji zobrazují kresby, fotografie, drsné krajiny nebo rostlinné motivy. Nejčastěji je najdeme na zdech, kde tvoří různorodé kompozice. Mnoho lidí umístí grafiky na komodách, stolcích i podlaze. Častým doplňkem ve skandinávském stylu jsou zrcadla. Jsou často vybírána kvůli tomu, že opticky zvětšují místnost a dokonale odrazují světlo.

Osvětlení ve skandinávských interiérech

Skandinávské interiéry se vyznačují tím, že jsou světlé. Je to v protikladu k povětrnostním podmínkám (sychravé dny, srážky, málo slunce), které bývají ve Skandinávii. Proto při zařizování důležité je osvětlení. Spojené se světlými zdmi, zrcadly a odhalenými okny může udělat menší místnost světlejší a prostornější.

Ve skandinávských interiérech osvětlení podporují různé menší lampy, nástěnné lampy a lucerny, které se umístí v několika důležitých bodech místnosti. Můžete je postavit na podlaze, stolcích, komodách, díky čemu mají i dekorační funkci. Skandinávské lampy vyznačují se minimalismem spojeným se špetkou extravagance. Často jsou vyrobeny z kovu nebo dřeva.

... více
-40%
-40%
-40%