Obrazy a plakáty

Místo pro práci by mělo podporovat koncentrace a být pohodlné. Podívejte se, jak zařídit domácí kancelář.

Jak zařídit domácí kancelář? Praktické tipy

Domácí kancelář se spojuje přede vším s prací z domova. Rozhodují se pro něho i lidé, kteří rádi píšou, programují nebo dělají různé kreativní věcí v rámci svých zájmů. V takových situacích prostor k práci je nezbytný. Napovídáme, jak zařídit kancelář doma.

Domácí kancelář můžete zařídit v skoro každé místností. Je nejlépe, když máte samostatný pokoj, který můžete určit práci. V dobré situaci jsou i lidé, kteří mají kus volného prostoru na půdě nebo ve sklepě. Je dobře pamatovat, že nic vám nebrání, abyste spojili místo k práci s ložnicí, obývákem i jídelnou. Musíte to jenom správně udělat. Proto je dobře vědět, jak zařídit domácí kancelář.

Od čeho začít zařizování domácího kanceláře?

Před zahájením plánování, jak zařídit domácí kancelář, musíte najít místo vhodné k práci. Lidé, kteří se rozhodnou spojit jej s obývákem, kuchyní nebo ložnicí, musejí pamatovat na rozdělení těch dvou zón. Je několik způsobu jak na to: přepážka, paraván, velká knihovna. Díky tomu budete mít trochu soukromí a rozdělíte pracovní život od soukromého (zejména, když ostatní členové domácností jsou doma, když pracujete). Musíte také pamatovat, abyste přizpůsobili domácí kancelář k druhu vaší práci. Jestli často máte rozhovory s použitím kamerky potřebujete klid a vhodné pozadí. Nemůžete zapomenout ani na dobré osvětlení. Lidé, kteří přijímají zákazníky, musí dbát o to, aby celý domácí kancelář vypadal profesionálně a byl k němu dobrý přístup zvenku (průchod celým domem není dobrý nápad). Je dobře přemýšlet i to, kolik prostoru pro domácí kancelář potřebujeme. Někdy stačí jen psací stůl a křeslo. Jsou ale lidé, kteří potřebují dodatečnou skřínku pro doklady, knihovnu i stůl a židle. Je to jeden z nejdůležitějších prvků, které mají vliv na to, jak zařídit domácí kancelář.

Jak zařídit kancelář doma?

Způsobů, jak zařídit domácí kancelář je hodně. Při plánování musíte pamatovat na to, aby podporoval koncentraci a nebyl rušivý. V prostoru k práci musíte se cítit dobře, proto jeho estetický vzhled je důležitý. Domácí kancelář lze zařídit v každém stylu. Nejdůležitější je ale to, aby byl v souladu se stylem celého bytu. Lze přidat prvky pocházející z jiných výzdob, ale nemohou převládat a musí se hodí k ostatním dekoračním prvkům. Klíčové v zařizování domácího kanceláře je umístění psacího stolu. Mělo by být blízko přírodního zdroje světla. Hodně lidí se rozhoduje umístit jej předem k oknu. Díky tomu se mohou vyhnout situaci, ve které sluneční paprsky padají přímo na obrazovku. Jiné řešení je umístit psací stůl bokem k oknu. Díky tomu můžete vidět zbytek místnosti. Jestli přístup k přírodnímu zdroji světla není možný nebo obtížný, musíte dbát na to, aby prostor k práci byl vhodně osvětlený. Pří zařizování kanceláře nemůžete zapomenout na to, aby místo k práci bylo ergonomické. Znamená to vhodnou:

  • výšku psacího stolu a křesla,
  • vzdálenost zraku od obrazovky a zdrojů světla,
  • postavu těla, když sedíte u psacího stolu.

V domácí kanceláři by mělo být příliš místa, abyste mohli vstát nebo změnit polohu.

Jak zařídit zdi v domácí kanceláři?

Nejlepším řešením je vymalovat zdi světlou barvou. Díky tomu místnost bude přiměřeně světlá. Aby výzdoba získala zajímavý charakter, můžete se rozhodnout pro fototapetu, prvky z přírodní cihly nebo dřeva. Způsobem, který nevyžaduje velké finanční náklady je vymalovat jednu zeď jinou barvu. Musíte se ale vyhýbat sytým a křiklavým barvám (např. červené, oranžové, fuchsiové). Barvou, která umožňuje se relaxovat a díky ní zrak odpočívá, je zelená barva. Proto je dobře dbát o to, aby prvky v tomto odstínu byly i ve vašem domácím kanceláři. Dobrým řešením je umístit na jedné ze zdí rostlinný motiv (např. les, džungle, louka).

Doplňky k domácí kanceláři

Při plánování jak zařídit kancelář doma nemůžete pominout doplňky. Jsou to prvky, které zvýrazní celou výzdobu a přidají místnosti estetický vzhled. Dekorace musejí být v souladu se stylem, který v interiéru převládá. Nejmódnějším doplňkem do domácího kanceláře jsou rostliny v květináčích. Díky nim místnost se stává něco útulnější. Rostliny je dobře umístit na psacím stole, parapetě, komodě nebo podlaze. V malých domácích kancelářích mohou viset dolů ze stropu v speciálních květináčích. Nezbytným doplňkem v domácí kanceláři je osvětlení. Jsou to lustry, lampy či nástěnné lampy, které by se měly hodit ostatním dekoračním prvkům. Musíte je umístit v nejdůležitějších bodech místnosti: nad psacím stolem, na psacím stole, uprostřed pokoje, u skřínky s doklady. K jiným doplňkům, které jsou vhodné do domácí kanceláři, patří:

  • obrazy na plátně,
  • plakáty v rámu,
  • rámované obrazy, na kterých je logo společnosti,
  • zajímavá socha nebo soška.

Dekoračními prvky v domácí kanceláři jsou i všechny jiné předměty, které slouží k uložení něčeho. Proto je dobře vybrat zajímavé krabice, koše a organizéry.

Jak zařídit kancelář doma? Nejdůležitější nábytek

Lidé, kteří plánují zařídit kancelář doma, musejí dobře vybrat dva důležité prvky vybavení: psací stůl a křeslo. První z nich by měl mít přizpůsobovanou výšku, druhý musí být vyrobený z kvalitního materiálu a mít všechna vybavení pro páteř (např. polštář na páteř). Obvyklé židle může být příčinou bolestí a potíží s pohybovým aparátem.

... více