Obrazy a plakáty

Styl vintage v interiérech spojuje prvky z minulé doby s novými. Podívejte se, jak zařídit byt v starém stylu.

Čím se vyznačuje styl vintage v interiérech? Nejdůležitější pravidla zařizování.

Styl vintage v interiérech má hodně fanoušků. Není divu – umožňuje vytvořit originální a jedinečnou výzdobu. Hodné zábavy může přinést i vyhledávání starého nábytku a doplňků či vytvoření jich samostatně. Styl vintage je určeny lidem, kteří oceňují interiéry „s duší“. Podívejte se, jak jej zavést do vašeho bytu.

Původně slovo „vintage“ bylo používáno pouze ve vinařství a označovalo vino, které dozrávalo mnoha sezón. V 19. století se objevilo v módě a označovalo styl oblékání, který spočíval ve spojování oděvů z různých dob (nebo takto stylizovaných). Časem se objevilo i v hudbě, umění i interiérech. Styl vintage okouzlil spousta lidí na tolik, že do dnes je jedním z nejčastěji vybíraných způsobu zařízení bytu.

Co je to styl vintage?

Styl vintage je to způsob zařizování interiérů, který spočívá v:

 • zavedení starých prvků do moderních interiérů,
 • stylizování nových prvků do starých.

Předpokládá se, že vintage jsou všechny předměty, které jsou starší 25 let. Častěji ale čerpáme inspiraci z 50., 60. nebo 70. let 20. století. Důležité je i to, že výzdoba nemůže úplně odrážet interiérovou výzdobu z těchto dob. Staré prvky by raději měly získat nový život, díky dovednému začlenění do současnosti. A právě zde se končí všechny pravidla. Charakteristické rysy stylu vintage jsou to:

 • spojování starého a nového,
 • vybírání předmětů s originálním vzhledem,
 • zavedení barev do interiéru,
 • používání tapet se zajímavým vzorem,
 • tvoření originálních kompozicí.

Zdi a podlaha ve stylu vintage

Podlaha ve stylu vintage je obvykle dřevěná. Dobrým nápadem je parket ve vzoru rybí kosti nebo klasické desky s přírodními rysy dřeva (prasklinami a viditelnými letokruhy). Nedoporučuje se používat umělé materiály. Na podlaze by měl být koberec s barevným vzorem. Na zdi ve stylu vintage je dobře dát tapety. Výběr vzorů z dávných dob je obrovský. Je dobře pamatovat, že nemusí zdobit celou zeď. Mohou být nalepené jenom na jednu z nich. Tehdy ostatní by měly byt vymalované barvou ochrovou, olivovou, hráškovou nebo hořčicovou. Hodně lidí se rozhoduje pro bílou barvu, což je chyba. Musíte ale pamatovat o tom, abyste zavedli do interiérů barevné doplňky.

Nábytek ve stylu vintage

Nábytek je jedním z nejdůležitějších prvků stylu vintage. To právě díky němu místnost může získat výjimečný charakter. Částí výzdoby z bývalých dob můžete najít na bleších trzích, v starožitnictvích nebo na internetových aukcích. Některé jsou ve velmi dobrém stavu, jiné vyžadují renovaci (spousta lidí to považuje za dodatečnou východu). Nechybí i současný nábytek, který je speciálně stylizovaný do vintage. Nábytek, který může být v interiérech ve stylu vintage, je to:

 • nábytkové stěny,
 • jednoduchá křesla s dřevěnou konstrukcí a barevným čalouněním,
 • sekretář,
 • kredenc,
 • nízký kávový stolek,
 • stará komoda na zajímavých nožkách,
 • jednoduchý dřevěný stůl,
 • masivní skříň,
 • jednoduchý gauč s barevným nebo vzorovaným potahem.

Je dobře zdůraznit, že nábytek ve stylu vintage by měl být vyroben z dřeva a nemít dekorace. Čelní desky jsou nejčastěji hladké, a jejich tvar je jednoduchý. Lze ale použit barevné samolepky s barevným vzorem, aby je renovovat.

Dekorace vintage v interiérech

Dekorace v interiérech vintage jsou to přede vším staré předměty nebo jenom stylizované do starých. Tak nemohou zde chybět:

 • rámečky s fotografiemi,
 • staré plakáty,
 • barevné povlaky na polštáře,
 • lampy na dřevěném stojanu.

Komu je uřčen styl vintage v interiérech?

Styl vintage je určen přede vším lidem, kteří mají rádi interiéry „s duší“ a chtějí mít originální, jedinečnou a nadčasovou interiérovou výzdobu. Je on dobrým výběrem pro ty, kteří miluji starý nábytek a chtějí dát věcem druhý život. Musíte pamatovat, že vlastně nejsou v něm žádná přesná pravidla. Proto styl vintage v interiéru mohou použit i lidé, kteří se nebojí spojovat se sebou protiklady. Je dobře zmínit, že styl vintage v interiérech je pro každého. Nemusíte mít velké finanční prostředky, abyste zavedli jej prvky do vašeho bytu. Hodně nábytku a předmětů dostupných na bleších trzích nebo internetových aukcích je levná. Můžete je také najít zdarma (zeptejte se vaše babičky nebo jiné členy rodiny, zda na půdě nemají nábytek, který už dlouhá léta nepoužívají).

Lze spojovat styl vintage s jinými výzdobami?

Samozřejmě, styl vintage můžete spojovat s jinými výzdobami. Spojování protikladu to jeden z jeho charakteristických rysů. Musíte ale pamatovat, abyste v tom udržovali umírněnost. Příliš mnoho prvků nebo postrádaní soudružnosti mezi nimi můžete vypadat groteskní. Styl vintage velmi dobře funguje s industriálním stylem. Je způsobem oteplení interiéru. Nic se nehodí do cihel na zdi a surových materiálů víc než barevné látky, gauč v živé barvě nebo jednoduché komody starší než 30 let. Prvky stylu vintage můžete zavést také do skandinávských, boho, shabby chic nebo koloniálních interiérů.... více

-45%
-45%
-45%
-45%
-45%