Fototapety Do kanceláře

Na trhu jsou dostupné různé druhy tapet. Poznejte jejích vlastnosti a možností použití, abyste vybrali tu nejlepší.

Už mnoha let k zařízení zdi rádi vybíráme nástěnné tapety. Bohaté barvy a zajímavý design umožňují vytvořit výjimečnou výzdobu. Toto řešení se hodí do skoro každé domácí místnosti – stačí si jen vybrat vhodný materiál. Podívejte se, jaké jsou druhy tapet a jaké jsou možností jejích použiti.

Nástěnné tapety už nesouvisí se starými byty, ve kterých poslední renovace proběhla před několika desetiletí. Současně se k jejích výrobě používá vysoce kvalitní materiály a mají velmi zajímavý design. Díky tomu jsou módním prvkem interiérového designu a dokonalé podtrhnou výzdobu. Někdy umožňují získat výsledek, který nejsou schopné zajistit jiné dekorační prvky. Na trhu jsou dostupné různé druhy tapet. Rozdíly se týkají nejen designu, stylu či barevnosti, ale zejména i vlastností materiálů použitých k výrobě.

Jaké jsou druhy tapet?

Druhy tapet, které jsou dostupné na trhu, jsou to:

  • papírové tapety – vyrobeny z vícevrstvého papíru,
  • vliesové tapety – vyrobeny ze speciální netkané textilie,
  • textilní tapety – vyrobeny z textilu (nejčastěji z bavlny, lnu, hedvábí),
  • tapety ze skleněného vlákna – vyrobeny ze syntetických vláken získaných z vodního skla,
  • vinylové tapety – vyrobeny z polyvinylchloridu.

Zvláštním druhem jsou reliéfové tapety. Jsou vyrobeny z papíru, na kterým je vytlačen trojrozměrný vzor. Díky tomu jejích povrch je vypuklý. K nástěnným tapetám se začleňují i fototapety. Jsou to různého druhu velkoplošné grafiky, které se tiskne na vinylovém, samolepicím a omyvatelném materiálu. Velmi často zobrazují krajiny, imitace přírodních materiálu (např. cihly nebo mramor), ale i jiné motivy.

Použití nástěnných tapet

Velmi důležité je také použití nástěnných tapet. Přede vším je to dekorační prvek, který je poměrné nenákladný a snadný k montáži – vlastně každý to může udělat samostatně. Nástěnné tapety mají i mnoho dalších výhod. Mezi nimi jsou nejčastěji:

  • možnost spojovat různí motivy,
  • široká nabídka vzorů a barev,
  • přidaní interiérům útulnosti,
  • oteplení místnosti,
  • způsob rychlé změny stylu interiéru.

Díky tomu, že existují různé druhy nástěnných tapet, tento dekorační prvkem lze použit v každé domácí místnosti. Stačí vybrat materiál, abyste vyzdobili kuchyň i koupelnu. Díky tapetám máte také hodně možností dekorace. Můžete je použit v celé místnosti, nebo umístit je na jedné zdi nebo její kusu. V tomto případě je dobře je spojit s barvou, přírodními materiály nebo jejich imitaci. Všechno závisí na stylu interiéru. Kromě toho nejsou skoro žádná omezení v tvoření výzdoby.

Druhy vinylových tapet

Na trhu jsou dostupné dva druhy vinylových tapet. Jejich povrch může být pokrýt tenkou fólii vyrobenou z polyvinylchloridu (PVC) nebo pěněného vinylu. První jsou hladké, zatímco druhé husté a měkké, proto dobře pokrývají různé nerovností na zdi. Je dobře si pamatovat, že vinylová tapeta může mít na povrchu laminát.

Druhy tapet ze skleněného vlákna

Tapety ze skleněného vlákna se vyznačují vysokou trvanlivostí i odolností vůči vlhkosti. Je to možné díky tomu, že jsou nasycené speciálním přípravným prostředkem, který je chrání před nasáknutí vodou. Dodatečnou východu je to, že jsou nehořlavé a snadno se je čistí. Díky těmto vlastnostem se tapety ze skleněného vlákna hodí do koupelny a kuchyni. Jsou vhodné pro každý povrch – existuje možnost je nalepit i na kov nebo dřevo. Vlastně neexistují různé druhy tapet ze skleněného vlákna. Jediný rozdíl je v designu a barevnosti. Jsou ony opravdu bohaté, díky čemu je můžete přizpůsobit skoro každému stylu. Tapety ze skleněného vlákna můžete také mnohokrát vymalovat a nebát se, že vzor zmizí.

Jaký druh tapety vybrat?

To, jaký druh tapety vybrat, závisí na několika věcích. Nejdůležitější je to určení místnosti, ve které budou lepené. Kuchyň a koupelna jsou to nejspecifičtější interiéry. Je zde velmi vlhko, velmi teplo a je nebezpečí vzniku zašpinění. Proto ne všechny druhy tapet se zde hodí. Nejlépe je vybrat ty vinylové, reliéfové nebo ze skleněného vlákna. K ložnici a obýváku se hodí všechny druhy nástěnných tapet. Nebezpečí zašpinění zdí v těchto místnostech je malé. Není tam také příliš vlhko. Hodně lidí se rozhoduje pro papírové nebo vliesové tapety. K efektnějším stylizacím se v těchto interiérech používá textilní tapety. Do předsíně a dětského pokoje se doporučuje vybrat tapety vyrobené z vinylu.

Na co musíte pamatovat před výběrem tapety?

Před výběrem tapety je dobře se podívat i na její vzor. Měl by být přizpůsobený celé výzdobě - např. není doporučeno vybírat barevné a vzorované tapety do industriálního stylu. Další podmínkou je rozměr místnosti. K malým interiérům se nedoporučuje tapety s velkými grafikami, protože budou přitlačovat pokoj a zda se on menší než ve skutečnosti je.

... více