Obrazy a plakáty

Pro rustikální styl je charakteristické dřevo a odkazování na vesnické chalupy. Podívejte se, jaké doplňky vybrat do rustikálních interiérů.

Jak zařídit byt a dům v rustikálním stylu?

Rustikální styl v interiérech je to přede vším jednoduchost, použití přírodních materiálů a teplé barvy. Spousta doplňků může dát pocit chaosu v místnosti. Musíte ale pamatovat, že je to jenom iluze – celé zařízení je důkladně promýšlené. Podívejte se, jak zavést rustikální styl do domu nebo bytu.

Rustikální styl se objevil na začátku 19 století ve Spojených Státech. Kvůli nedostatků peněz lidé využívali levné materiály, kterých bylo dost. Používali je k zařizování domů a bytů i výrobě jednoduchého nábytku. Nejslavnější vybavení z tohoto období je židle vyrobena pouze z jedné desky Thomasem Leem (její název „Adirondack“ pochází od horského pásma poblíž Kanady, kde byla velmi populární).

Co je to rustikální styl?

Rustikální styl je to způsob zařizovaní interiérů, který připomíná bývalé chalupy i umožňuje být blíž přírody. Vyznačuje se přede vším jednoduchostí, přirozeností, praktičností a nenápadností. Zároveň místností v tomto stylu jsou útulné a teplé. Charakteristické rysy rustikálního stylu jsou to:

 • využití přírodních materiálů (hlavně dřeva, kamene, mědi),
 • vyhýbání se umělým materiálům,
 • vyhýbání se lesklým a chromovaným prvkům,
 • použití barev z palety zemitých tónů (odstíny hnědé, béžové, žluté, zelené a šedé barvy),
 • vyhýbání se kontrastním barvám,
 • vyhýbání se sytým barvám,
 • využití předmětů o jednoduché konstrukci,
 • využití starých předmětů,
 • využití předmětů, které jsme vyrobili sami a tradičních řemeslných výrobků.
 • Rustikální interiéry mohou se zdát tmavé, proto je nutno instalovat dobré osvětlení v nejdůležitějších bodech místnosti (např. nad pohovkou, stolem).

Zdi a podlaha v interiérech v rustikálních interiérech

Na zdi a podlahu v interiérech v rustikálním stylu je nejlépe vybrat přírodní materiály. Velmi se zde hodí dřevo. Nejlépe takové, u kterého je vidět letokruhy a různé praskliny. Hodně lidí se rozhoduje také spojit jej s cihlou nebo kamenem. Méně nákladné řešení, které dává zajímavý výsledek, jsou fototapety nebo samolepky na zeď, které napodobují výše zmíněné materiály. Lze také nalepit fototapetu s rostlinným motivem nebo se vzorem odkazujícím na folklór. Musíte ale pamatovat, aby byl to jeden prvek, který podtrhne celou výzdobu, nikoliv její střední bod. Tato dekorace v rustikálním stylu se hodí do každé místnosti. Fototapety jsou na tolik trvanlivé, že budou dobře fungovat i v kuchyni a koupelně. Lidé, kteří se rozhodují vymalovat zdi nebo nalepit tapety, měli by vybrat teplé barvy. Je nutno vsadit hlavně na zemité barvy (hnědou, béžovou, šedou, zelenou). Nic ale vám nebrání použit i bílou barvu. Doporučuje se vyhýbat se sytým barvám.

Nábytek v rustikálním stylu

Nábytek v rustikálním stylu je jednoduchý, surový a dřevěný. Nenajděte na nim dekorační prvky. Pokud se nějaká dekorace objeví, je subtilní a nepřitahuje pozornost. Nábytek je nejlépe koupit na bleším trhu. Můžete i využit skříně a komody, které jsou umělé zestárlé. Velmi dobrou volbou do interiérů v rustikálním stylu jsou dřevěné lavice a těžké stoly. Je dobře vsadit i na velkou skříň nebo obrovskou kredenc. Doplněním takové výzdoby jsou truhly, které mohou fungovat jako noční nebo kávový stolek.

Doplňky v rustikálním stylu

Doplňky v rustikálním stylu podtrhnou celou výzdobu. Také zde převládá dřevo. Prvky, které nemohou chybět v interiérech jsou to: zrcadla s dřevěným rámem, dřevěné svícený, dřevěné podnosy, dřevěné tramy, na kterých visí lampy. Je dobře vsadit na doplňky v rustikálním stylu, které jsou ručně vyrobené. Dekorace v rustikálních interiérech jsou to i:

 • proutěné koše,
 • bytový textil s přírodních materiálů,
 • keramika,
 • nástěnné závěsy,
 • háčkované ubrousky,
 • vyšívané polštáře,
 • teplé deky,
 • ručně pletené rohože,
 • kachlová kamna nebo krb,
 • smaltované hrnce.

V interiérech mohou být i staré přístroje – starožitná žehlička nebo mlýnek na kávu. Je dobře občas navštívit starožitnictví nebo bleší trhy. Můžete tam nakoupit hodně rustikálních dekorací, které jsou levné.

Ložnice v rustikálním stylu

Ložnice v rustikálním stylu by měla mít solidní a praktický nábytek. Velmi dobrým výběrem je velká postel vyrobená z borovicového nebo dubového dřeva. Kromě toho stačí jenom: noční stolky (mohou to být truhle), komoda, velká skříň a zrcadlo v dřevěném rámu. Všechen textil by měl být v tlumených barvách (rustikální závěsy mohou mít subtilní vzor), a počet doplňků je nutno maximálně omezit.

Moderní rustikální styl

Čím dál populárnější se stává moderní rustikální styl. Jsou to výzdoby, ve kterých se spojují moderní prvky o originálním vzhledu s přírodními materiály, starým nábytkem a vintage dekoracemi. Díky tomu interiér je zajímavější a unikátní – je těžko je kopírovat v jiném domu nebo bytu. Často se říká o nich, že mají „duši“. Před použitím moderního rustikálního stylu je dobře pamatovat o udržení umírněnosti a správných proporcí. Ke starému nábytku stačí přizpůsobit moderní doplňky – a naopak. Celou výzdobu je dobře podtrhnout barvami. Společné pro oba style jsou barvy: bílá, černá, hnědá, béžová a odstíny šedé. Můžete přidat dřevěné prvky, surovou cihlu nebo dekorace s jejich imitaci (např. fototapety). Moderní rustikální styl je určený přede vším do bytu a malých místností. Díky němu interiéry se nezdají přitlačené a zdají se větší.

... více
-50%